آخرین اخبار

1. آذر 1394 - 9:57   |   کد مطلب: 293665
مرصاد اسپرت : استرس واکنشي رواني است و زماني به وجود مي‌آيد که موقعيت درک شده و توانايي‌هايي که ورزشکار براي دست و پنجه نرم کردن با اين موقعيت در خود تصور مي‌کند، با هم برابر نيستند.

یادداشت میهمان  مرصاد اسپرت /  نسرین نازیی * : همانگونه که در یادداشت ها و مطالب قبلی عنوان کردیم اضطراب و استرس واکنشي رواني است و زماني به وجود مي‌آيد که موقعيت درک شده و توانايي‌هايي که ورزشکار براي دست و پنجه نرم کردن با اين موقعيت در خود تصور مي‌کند، با هم برابر نيستند.

 

استرس نوعي طرز فکر است که شما مي‌توانيد ياد بگيريد تا آن را عوض کنيد يا متعادل کنيد . این اضطراب و استرس رقابتی ممکن است که قبل ، حین و بعد از مسابقات ورزشی همراه ورزشکار باشد که برای هر مرحله بر اساس نظر روانشناسان ورزشی راه حل هایی وجود دارد که ورزشکار با کمک انها می تواند این واکنش روانی را به خوبی کنترل و هدایت کند .

 

ما در اینجا به راه هایی که باعث کنترل اضطراب و استرس بعد از برگزاری مسابقات ورزشی می شود اشاره ای مختصر خواهیم داشت :

 

1. مسابقه را مرور کنید و عملکردهای خوبتان را به یاد آورید. بر روی اقدامات، افکار و رفتارهایی که به شما در عملکردتان کمک کردند تمرکز کنید. به چیزهایی که مانع عملکرد خوبتان شدند نیز توجه کنید امّا به سرعت فکر آن‌ها را از سر بیرون کنید. این همانند اصل اجتناب از مانع در رانندگی است: به جایی که می‌خواهید بروید نگاه کنید، نه جایی که نمی‌خواهید بروید.

 

2. هنگامی که بر روی چاله تمرکز کنید به ناچار درون آن می‌افتید. تمرکز بر روی جنبه‌های منفی رویداد به پیشرفت شما در آینده کمک نمی‌کند. به جای آن، بر روی زمان‌هایی که «موفق بودید» تمرکز کنید. این نوعی تمرین ذهنی برای مواقعی است که به تمرین مهارت‌هایی می‌پردازید که در رویداد بعدی مورد استفاده قرار خواهند گرفت. برنامه تمرین خود را طوری طراحی کنید که شرایط شبیه به مسابقه را برایتان شبیه‌سازی کند. تیم‌ها و باشگاه‌ها معمولاً چنین تمریناتی می‌کنند.

 

3. اگر عادت داشتید که همیشه تنها تمرین کنید، پیوستن به یک گروه به نحوی که بتوانید این نوع شبیه‌سازی را انجام دهید را در نظر بگیرید. موثرترین تمرین آن است که شرایطی که در مسابقه با آن روبرو می‌شوید را شبیه‌سازی کند. متاسفانه مربیان معمولاً مانع می‌شوند تا ورزشکار بر واماندگی و احساس خفگی خود در حین مسابقه غلبه کند. آن‌ها معمولاً به طور ناخواسته، با سعی در تشویق کردن ورزشکار، الگوی واماندگی را تقویت می‌کنند. مثلاً به ورزشکار می‌گویند «ضربه بعدی خیلی حساس است». این گونه حرف‌ها تنها باعث افزایش فشاری که ورزشکار برای انجام عملیات حس می‌کند می‌گردد.

 

4. به یاد داشته باشید که اگر از الگوی افکار منفی، قبل و در حین مسابقه، آگاه باشید می‌توانید بر حس واماندگی خود فایق آیید. افکار منفی در صورت تداوم، همچون یک گلوله برفی می‌غلطند و می‌غلطند و بزرگتر و بزرگتر می‌شوند. اگر خود را در چنین گردابی یافتید، فقط وجود آن افکار را بپذیرید و بگذارید بروند. بر روی تنفس‌تان تمرکز کنید و طوری بازی کنید که انگار از آن لذت می‌برید. در این صورت است که علیرغم شکست‌ها و ناکامی‌هایی که گاه به گاه پیش می‌آید باز هم ازمسابقه و رقابت لذت خواهید برد.

 

* کارشناسی ارشد روانشناسی بالینی و عضو کمیته روانشناسی هیات پزشکی و ورزشی استان کرمانشاه

 

انتهای پیام /

دیدگاه شما

کانال خبری مرصاد اسپرت
اینستاگرام مرصاد اسپرت
عناوین روزنامه های صبح کشور
ورزش سه
پایگاه خبری وزارت ورزش و جوانان
پایگاه اطلاع رسانی دفتر مقام معظم رهبری
اداره کل ورزش و جوانان استان کرمانشاه
دوره آموزش مجازی برنامه نویسی تلفن همراه